Podstawy doboru odpowiedniego obrazu

Przed zakupem obrazu należy przede wszystkim przemyśleć, ile miejsca możemy na niego przeznaczyć, ważną zasadą jest to, że obrazy poniżej 50 × 60 cm nie będzie dobrze wyglądał samotnie na ścianie, jeżeli więc na takie płótno się zdecydujemy, musimy mieć miejsce na kilka mniejszych obrazów.


Za pomocą obrazów w prosty sposób można „modelować” wnętrze, co oznacza, że jeżeli zależy nam np. na optycznym poszerzeniu pomieszczenia, wybieramy obrazy o wyraźnie zaznaczonej linii horyzontu — przed wyborem płótna warto więc dokładnie wiedzieć jaki efekt chcielibyśmy uzyskać.

Jak wieszać obrazy — podstawowe zasady

Jeżeli wybraliśmy już swój wymarzony obraz, kolejnym krokiem będzie jego odpowiednie zawieszenie. Pierwszą i najważniejszą zasadą jest tutaj symetria, którą ludzkie oko odbiera najlepiej, jeżeli wiec chcemy, żeby wnętrze, które dekorujemy obrazem, dobrze się prezentowało, środek obrazu powinien się pokrywać ze środkiem mebla, nad którym się znajduje, a w przypadku braku mebla obraz najlepiej umieścić na środku ściany. Dodatkowo ważną zasadą jest to, że szerokość obrazu powinna wynosić około 2/3 szerokości mebla — wtedy ani mebel, ani obraz nie zostanie zdominowany.

Kolejną ważną rzeczą jest wysokość, na której powieszony zostanie obraz, podstawowa reguła mówi, że środek obrazu powinien znajdować się ok. 1,5 metra nad poziomem podłogi — chodzi tutaj oczywiście o umieszczenie go mniej więcej na wysokości wzroku, dlatego ostateczną wysokość należy dopasować np. do wzrostu domowników. Jeżeli chodzi o obrazy znajdujące się nad meblami, to stosować się należy do zasady niewieszania płótna niżej niż 20-30 cm nad meblem. Od reguły wysokości wieszana obrazów są oczywiście wyjątki, np. jeżeli obraz wisi na wprost kanapy, co oznacza, że oglądany będzie z obniżonej wysokości, płótno może zostać zawieszone bliżej podłogi. Podobna zasada dotyczy pomieszczeń o skośnych ścianach lub tych niskich — jeżeli płótno powieszone na wysokości 1,5 m byłoby za blisko sufitu, można je zawiesić w okolicach połowy wysokości ściany.

Obrazy kaskadowe, a więc jeden wzór podzielony na kilka części (najczęściej 5 lub 7) wieszamy z uwzględnieniem 2 cm prześwitów, w przeciwnym wypadku obraz będzie się wydawał niespójny — stąd odległość między kolejnymi obrazami nie powinna być ani mniejsza, ani większa, obraz będzie się wówczas prezentował najlepiej.

Jak widać sztuka wieszania obrazów ma swoje zasady i konkretne recepty na udany efekt, jeżeli będziemy się ich trzymać, z pewnością uzyskamy niepowtarzalny wygląd każdego wnętrza!